Na msze wierni przychodzą do świątyni całą rodziną

Msza dla wielu praktykujących katolików to największe wydarzenie w tygodniu. Msza to również według bardzo wielu religii uobecnienie ofiary na krzyżu Jezusa w sposób bezkrwawy na ołtarzu. Są także różnorodne typy takowych mszy. Oprócz mszy, które odprawiane są w niedzielę, możemy wyróżnić jeszcze inne istotne msze w ciągu roku. Najważniejsze święta, w jakich jako katolik powinno się brać udział to głównie Boże Narodzenie, Wielkanoc, Środa Popielcowa, Triduum Paschalne.

 

Ostatni dzień roku i Nowy rok to także czas, gdy osoby wierzące spotykają się na mszę świętą w kościele. Wierzący zbierają się wówczas w swoich świątyniach na mszy, żeby podziękować Panu Bogu za swoje dotychczasowe życie, różne sukcesy. Msza święta to centrum życia chrześcijańskiego. Eucharystia dzieli się na dwie podstawowe części. Pierwsza część to Liturgia Słowa po akcie pokuty. Druga zaś część to Liturgia Eucharystyczna. Liturgia Eucharystyczna polega na tym, że jest to ofiara dla Ojca, zarówno od Jezusa Chrystusa, jak i od nas, bo według chrześcijańskiej wiary również jesteśmy umiłowanymi dziećmi Boga. Msza święta zaczyna się od procesji świątecznej, jeśli jest jakaś ważniejsza uroczystość. Następnie ksiądz daje znak krzyża a wierni zgromadzeni w świątyni powtarzają ten znak razem z kapłanem. Tak samo msza kończy się błogosławieństwem. Następnym krokiem jest także akt pokuty.

 

Przyznajemy się wówczas do tego, że jesteśmy grzeszni. Kapłan w czasie mszy zaprasza wspólnotę wiernych do modlitwy. Następnie ksiądz dociera do zasadniczej części eucharystii. W skład tej części wchodzą: dwa czytania:pierwsze i drugie, psalm oraz liturgia słowa. Warto także dodać, iż dwa czytania nie za każdym razem są czytane. W tygodniu najczęściej ksiądz ogranicza się tylko do jednego czytania. Psalm też nie za każdym razem jest identycznie śpiewany. Zależy to od tego, czy jest czas Wielkanocy, czy Bożego Narodzenia, to inne są końcówki śpiewania psalmu. Wówczas w okresie przed Świętami Wielkanocnymi, w Wielkim Poście nie śpiewa się Alleluja. Zaś w okresie Świąt Bożego Narodzenia w kościele w trakcie mszy świętej śpiewa się kolędy. Co mszę kapłan wygłasza również swoje kazanie. Następuje ono tuż po Ewangelii. Każdego dniaW każdy dzień tygodnia taka wymowa jest inna.

 

Głównym elementem każdej mszy jest także komunia. Wtedy wszyscy katolicy gromadzą się zazwyczaj przy ołtarzu, bo tam ksiądz rozdaje opłatek. Rozdaje on komunię z kielicha bezpośrednio do ust wierzących. W niektórych kościołach jest też taki zwyczaj, iż wierni obecni na mszy przychodzą na środek i tam ksiądz lub paru księży (co zależy od ilości wiernych), przychodzą i udzielają tam komunii. W chrześcijańskiej wierze na msze święte wierni przychodzą do kościoła całymi rodzinami. Nawet małe dzieci są zabierane do kościoła, żeby od małego poznawały swoją kulturę oraz wiarę. Znakomita większość takich maluchów jest przygotowywana do przyjęcia Chrztu Świętego, który jest ważny dla praktykujących katolików.

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *